معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > نامه غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد به دبیرکل سازمان ملل متحد


  چاپ        ارسال به دوست

نامه غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد به دبیرکل سازمان ملل متحد

عالیجناب،

افتخار دارم توجه جنابعالی را به مطالب زیر جلب نمایم:

1- آقای رکس تیلرسون، وزیر امورخارجه ایالات متحده، در میان سخنان خود در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان این کشور در تاریخ 24 خرداد 1396 چنین گفته است:« سیاست ایالات متحده در قبال ایران ... تلاش در جهت حمایت از عناصری در داخل ایران است که باعث انتقال مسالمت آمیز قدرت در آن کشور گردد. آن عناصر همانطور که به یقین می دانیم آنجا هستند.»

2- این سخنان مبین طرحی مداخله جویانه و گستاخانه است که با تمامی هنجارها و اصول حقوق بین الملل و نیز متن و روح منشور ملل متحد مغایرت دارد و رفتاری غیرقابل قبول در روابط بین الملل به شمار می رود .

3- این اظهارات همچنین نقض صریح قرارداد الجزایر 1981 و دیگر تعهدات معاهداتی ایالات متحده امریکاست . براساس قرارداد الجزایر، «ایالات متحده متعهد است که سیاست این کشور عدم مداخله مستقیم یا غیرمستقیم، سیاسی یا نظامی، در امور داخلی ایران باشد و در آینده نیز چنین بماند »

4- جالب آنکه اظهارات آقای تیلرسون با انتشار اسنادی که اخیرا از طبقه بندی خارج شده، همزمانشده است. اسنادی که توطئه‌های نهادهای آمریکایی برای سرنگونی دکتر محمد مصدق، نخست وزیر برگزیده مردم ایران ، در 28 مرداد 1332را بیش از پیش روشن می کند.کودتای مورد حمایت سازمان جاسوسی امریکا (سیا) مسیر ایران به سوی استقلال، دموکراسی و توسعه را بصورت ناگهانیمسدود و دوران استبدادی طولانی 25 ساله را بر ایران تحمیل کرد  که زخم های عمیق آن هنوز بر جامعه ایرانی و وجدان جمعی ایرانیان باقی است .

5- همچنیناین سخنان درست چند هفته پس از انتخابات پرشور ریاست جمهوری و شورا های شهر در ایران گفته شد. انتخاباتی که بیش از 71 درصد مردم ایران در آن شرکت کردند. مردم ایران بارها اثبات کرده اند که تنها خود برای سرنوشت‌ خود تصمیم می گیرند و از این رو تلاش های آمریکا برای مداخله جویی در امورداخلی ایران محکوم به شکست است. از زمان انقلاب اسلامی در سال 1357 ایرانیان آموخته اند چگونه نیرومند و مستقل باقی بمانند .

6- دولت ایران از همه دولت ها انتظار دارد که چنین سیاست های پوچ و ناشایستی را محکوم  کرده ؛ از دولت امریکا بخواهند مسئولانه عمل کند و به اصول منشور ملل متحد و حقوق بین الملل پایبندی نشان دهد .

 

موجب امتنان خواهد بود چنانچه نامه حاضر به عنوان سند شورای امنیت توزیع گردد.


٠١:٣٠ - 1396/03/30    /    شماره : ٤٦١١٠٣    /    تعداد نمایش : ٦٣٠خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو