معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی جناب آقای دکتر حسن روحانی در جلسه گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی جناب آقای دکتر حسن روحانی در جلسه گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی

 

سخنرانی جناب آقای دکتر حسن روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
در جلسه گروه تماس میانمار سازمان همکاری اسلامی
(28 شهریور 1396 نیویورک)
 
بسم الله الرحمن الرحیم
عالیجنابان،
مصائب مسلمانان روهینگا در میانمار همه وجدانهای آگاه را متاثر ساخته است. گزارش های دردناک از کشتار جمعی، تجاوز و خانه های سوخته و تصاویر دلخراش از مردم بی پناه و زنان و کودکان بی گناه که به حال خود رها شده اند یادآور وحشتناک ترین جنایات بشری هستند. حملات سیستماتیک و بدون تبعیض علیه مسلمانان از سوی عناصر افراطی و برخی عوامل وابسته به نیروهای امنیتی میانمار به مرگ بسیاری از مردم منجر شده و به تشدید وضعیتی انجامیده که بطور تاریخی بر تبعیض و ناامیدی بنا شده است.
بی توجهی به نقض گسترده حقوق اولیه مسلمانان روهینگا به تشویق افراطی گری می انجامد و می تواند کل منطقه را بی ثبات سازد. من از سازمان ملل و سازمان همکاری اسلامی می خواهم پاسخی درخور، به وضعیت اسفناک جامعه مسلمان میانمار بدهند. آینده صدهاهزار نفر انسان را نمی توان نامعلوم رها نموده و در اختیار افراطیون وانهاد. وضعیت میانمار بازگو کننده این واقعیت است که افراط گرایی  همواره بستری مناسب برای وقوع وحشتناک ترین جنایات انسانی بوده است.دولت میانمار باید بداند اخراج مردم از سرزمین خود و آواره کردن ایشان در دیگر کشورها راه حل این بحران ریشه دار نیست. ضرورت دارد دولت میانمار آلام کهنه جامعه مسلمان آن کشور را با احیای موثر حقوق شهروندی التیام بخشد.
جامعه بین المللی و مشخصا سازمان همکاری اسلامی باید همه اقدامات متصور را معمول دارند تا دولت میانمار فورا به خشونت علیه مسلمانان خاتمه دهد و عاملین جنایات اخیر را به دست عدالت بسپارد. ما همچنین باید اطمینان یابیم کمک های بشردوستانه کافی برای افرادی که به آن نیاز دارند فراهم می شود.  
در عین حال انتظار می رود سازمان همکاری اسلامی از اهرم های خود جهت اطلاع رسانی هرچه بیشتر درخصوص وضعیت مسلمانان میانمار و مشارکت در بسیج کمک های بشردوستانه و همچنین یافتن راه حلی پایدار برای بحران استفاده نماید. سازمان همکاری اسلامی مسئولیتی مهم در جلب حمایت برای جمعیت مسلمان روهینگا که در آسیب پذیرترین وضعیت ها قرار گرفته اند دارد.
جمهوری اسلامی ایران آماده ارایه کمکهای خود به این مردم مظلوم بوده و از هر تلاشی است که درپی راه حلی دائمی و صلح آمیز برای حل این بحران باشد حمایت میکند. راه حلی که احترام کامل به حقوق بشر، شأن انسانی و امنیت مسلمانان روهینگا در میانمار را تضمین نماید.
متشکرم 


١٩:٢٠ - 1396/06/29    /    شماره : ٤٧٥٥١٦    /    تعداد نمایش : ٢٤٠خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو