معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > نامه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران به دبیرکل و رئیس شورای امنیت در اعتراض به اظهارات تحریک آمیز مقامات سعودی


  چاپ        ارسال به دوست

نامه سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران به دبیرکل و رئیس شورای امنیت در اعتراض به اظهارات تحریک آمیز مقامات سعودی

سه شنبه 16 آبان 1396- غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران با ارسال نامه ای به دبیرکل و رئیس شورای امنیت، ادعاهای بی اساس مقامات سعودی علیه کشورمان در رابطه با یمن را رد کرده و خواستار فشار جامعه بین المللی به عربستان برای رعایت حقوق بین الملل و خودداری از تهدید به زور علیه دیگران شد. 
در این نامه، دولت جمهوری اسلامی ایران قویا ادعاها و اتهامات بی اساس و بی پایه مقامات سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و آن را اظهاراتی مخرب، تحریک آمیز و در تناقض آشکار با بند 4 ماده 2 منشور ملل متحد در ممنوعیت تهدید به توسل به زور دانسته است. 
در ادامه نامه آمده است، این اظهارات تحریک آمیز مقامات سعودی هدفی جز فرافکنی و انحراف افکار عمومی از تجاوز جنایتکارانه عربستان علیه یمن ندارد. این امر به هیچ وجه رافع مسئولیت بین المللی این کشور در ارتکاب جنایات جنگی و نقض حقوق بین الملل بشردوستانه نخواهد بود.  با اقدام اخیر ائتلاف به رهبری عربستان برای بستن تمامی مسیرهای هوایی، زمینی و دریایی به یمن بیش از پیش و به ویژه در پرتو شیوع وبا و قحطی در این کشور، وضعیت فاجعه بار انسانی در این کشور وخیم تر شده است. جامعه جهانی باید عربستان سعودی را برای تمامی این جنایات مسئول بشناسد. 
در این نامه هم چنین آمده است، پس از بیش از دو سال و نیم حملات کور و قتل عام مردم بی گناه یمن، اکنون دولت سعودی و متحدینش بایستی درک کرده باشند که یمن راه حل نظامی ندارد. جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده است راه حل بحران یمن تنها از طریق فرایند سیاسی با مشارکت تمامی گروه ها و گفت و گوهای یمنی ـ یمنی امکان پذیر است.
سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران خواستار صلح و ثبات در کشورهای منطقه بوده و منافع خود را در تضمین ثبات تمامی همسایگان به ویژه کشورهای منطقه خلیج فارس تعریف کرده است. جمهوری اسلامی ایران بار دیگر خواستار خویشتنداری و در پیش گرفتن عقلانیت، به جای تحریک و تهدید که می تواند به گسترش بیشتر بی ثباتی در این منطقه آشوب زده منجر شود، می باشد. عربستان سعودی باید ملزم به رعایت حقوق بین الملل، اهداف  و اصول منشور ملل متحد و خودداری از تهدید یا توسل به زور علیه دیگران شود. 
در پایان نامه خواسته شده است تا این نامه به عنوان سند رسمی شورای امنیت ملل متحد ثبت و منتشر شو


٠٠:٥١ - 1396/08/18    /    شماره : ٤٨٥١٠٦    /    تعداد نمایش : ٦٩٥خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو