معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در جلسه عالی رتبه سازمان با موضوع فرهنگ صلح


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی نماینده دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در جلسه عالی رتبه سازمان با موضوع فرهنگ صلح

جمعه 17 آذر 1396- آقای غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز جمعه در جلسه مجمع عمومی این سازمان با موضوع «فرهنگ صلح»، از گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد راجع به اجرای قطعنامه پیشنهادی ایران با موضوع «جهان علیه خشونت و افراطی­گری» تشکر کرد. آقای خوشرو همچنین خواستار توجه همه دولتها به نتایج و عواقب عملکردشان بر وضعیت شکننده صلح در جهان شد. وی با تقبیح تلاش برخی کشورها برای مشروعیت دادن به اشغال­گری، اشغال سرزمین فلسطین را ریشه تمام بحران­ها در منطقه دانست و گفت هر گونه تلاش برای انکار حقوق لاینفک مردم فلسطین، از جمله در خصوص شهر مقدس قدس و بویژه مسجدالاقصی صرفا باعث وخامت بیشتر اوضاع خواهد شد. سفیر کشورمان به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از سوی امریکا و برنامه امریکا برای انتقال سفارت خود به شهر قدس را به شدت محکوم کرد و آن را اقدامی مغایر با حقوق بین­الملل دانست. سفیر کشورمان با اشاره به تحت اشغال بودن قدس، تلاش امریکا برای تحکیم این وضعیت را غیرقانونی دانست. وی این اقدام را همچنین نشان­دهنده سیاست­های منافقانه و مزورانه امریکا در مورد صلح و ثبات در خاورمیانه و بی­توجهی امریکا به اصول اساسی حقوق بین­المللی و حقوق مردم فلسطین در راستای حمایت از رژیم صهیونیستی دانست. آقای خوشرو افزود جامعه بین­المللی ایالات متحده امریکا و رژیم اسرائیل را مسئول همه عواقب خطرناک این اقدام غیرمسئولانه و غیرقانونی می­داند. وی گفت در طول تاریخ هیچ گاه اشغالگری و صلح با هم جمع نشده اند و در قضیه فلسطین نیز تا زمانی که اشغال فلسطین ادامه دارد، هیچ صلحی ممکن نخواهد بود.

آقای خوشرو در ادامه با اشاره به اینکه برخی کشورها تحریم و اعمال زورمدارانه را به دیپلماسی و گفتگو ترجیح می دهند، رفتار و گفتار این کشورها را باعث تقویت افراطی­گری و تضعیف فرهنگ صلح و رواداری دانست.

سفیر کشورمان با اشاره به شکست های اخیر داعش و گروه های تروریستی در سوریه و عراق، آن را نقطه عطفی تاریخی برای صلح در منطقه دانست. وی با تبریک این پیروزی ها به مردم و دولتهای سوریه و عراق، آن را نتیجه شجاعت و پایداری این ملت­ها دانست. در عین حال، خوشرو هشدار داد که علی­رغم این شکست­های نظامی، ایدئولوژی و شبکه تولید کننده داعش هنوز زنده است و تا زمانی که جهان از ایدئولوژی تکفیری که منبع الهام داعش و گروه­های تروریستی مشابه است پاک نشود، هیچ پیروزی نهایی علیه داعش و تروریسم قابل تصور نخواهد بود.


٢٠:٣٦ - 1396/09/17    /    شماره : ٤٩٠١٢٥    /    تعداد نمایش : ٣١٥خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو