معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : "ارتقا حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی"


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : "ارتقا حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی"

سخنرانی غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : "ارتقا حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی"
 
 
 
غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم  کشورمان  ضمن شرکت در بحث عمومی شورای امنیت سازمان ملل متحد با عنوان ارتقا حقوق بین الملل در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی  شرکت و سخنرانی کرد.
 
وی گفت که در زمانه ما چند جانبه گرایی و حقوق بین الملل بیش از گذشته با تهدید یک جانبه گرایی و  قانون شکنی و عدم احترام  به  منافع عمومی جامعه بین المللی روبرو شده است و بنا بر این برگزاری چنین بحثی در شورای امنیت اقدامی شایسته و به موقع تلقی می شود .
 
خوشرو افزود: از زمان ایجاد سازمان ملل متحد حفظ صلح و امنیت بین المللی از طریق ایجاد یک جامعه بین المللی قانون محور یکی از اهداف اساسی این سازمان به شمار می رود . اما متاسفانه شاهد آن هستیم که برخی کشورهای عضو این سازمان بر خلاف منشور ملل متحد، از تهدید، زور و یا استفاده از زور برای تحمیل اراده خود به سایر کشورها استفاده می کنند و کشورهای خاصی را هدف تحریم های غیر موجه، غیر قانونی و یک جانبه خود قرار می دهند . این اقدامات نه تنها نقض حقوق بین الملل و حقوق انسانی اتباع این کشورها که بر هم زننده نظم، ثبات و امنیت بین المللی نیز هست.
 
نماینده دائم کشورمان اضافه کرد:  قابل توجه است که در همین ماه که شاهد برگزاری این بحث در شورای امنیت هستیم، حداقل دو مورد قانون شکنی و نقض آشکار حقوق بین الملل در جامعه بین المللی اتفاق افتاد :
روز هشتم ماه مه دولت آمریکا خروج یک جانبه و غیر قانونی خود از برجام را رسما اعلام  و تحریم های هسته ای خود را مجددا علیه ایران اعلام کرد. این تصمیم در واقع نقطه اوج  بد عهدی و قانون شکنی امریکا در قبال تعهدات خود وفق برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت بود . با توجه به پایبندی کامل ایران به تعهدات برجامی خود که بارها مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است؛ اقدام اخیر امریکا نمونه نقض کامل و نادیده گرفتن حقوق بین الملل و منشور ملل متحد به شمار می رود . در حالی که منشور ملل متحد بر حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات بین المللی تاکید دارد؛ اقدام اخیر امریکا در واقع بازگشت به تجربه شکست خورده و مصیبت بار یک جانبه گرایی و ترویج  اقدامات ناقض حقوق بین الملل است.     
 
همچنین در چهاردهم همین ماه نتانیاهو مهمانان خود را به مراسم انتقال سفارت امریکا به بیت المقدس فراخواند. مراسمی که بیش از هر چیز نقض و به سخره گرفتن حقوق بین الملل و قطعنامه های سازمان ملل متحد در مورد وضعیت بیت المقدس  و حقوق غیر قابل انکار مردم فلسیطین بود. همزمان با همین مراسم سربازان اسرائیلی در حال قتل عام و کشتار فلسطینیان غیر مسلح معترض بودند . در نتیجه حمام خون اسرائیلی تنها در طول یک روز بیش از 60 نفر از تظاهر کنندگان فلسطینی در نوار غزه به شهادت رسیده و بیش از 2700 نفر  زخمی شدند. اقدامات نظامیان رژیم اسرائیل نقض شرم آور حقوق بین الملل و از جمله حقوق بشر بود، اما همه این قانون شکنی ها و سایر جنایات این رژیم با حمایت امریکا انجام می شو


١٧:٣٤ - 1397/02/28    /    شماره : ٥١٥٤٥٢    /    تعداد نمایش : ٤٥خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو