معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی دکتر خوشرو در بحث عمومی شورای امنیت باموضوع حمایت از غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی دکتر خوشرو در بحث عمومی شورای امنیت باموضوع حمایت از غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه

غلامعلی خوشرو نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در بحث عمومی شورای امنیت (مورخ 1 خرداد 97) با موضوع حمایت از غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه ، شرکت و سخنرانی کرد.

غلامعلی خوشرو با ابراز تاسف از اینکه غیرنظامیان درصد بالایی از قربانیان درگیری های مسلحانه را تشکیل می دهند، و با استناد به گزارش دبیرکل گفت: در سال 2017 حداقل 26 هزار غیرنظامی در درگیری های افغانستان، عراق، سومالی، جمهوری آفریقای مرکزی، جمهوری دموکراتیک کنگو و یمن کشته شده اند که این تأسف بار است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با محکومیت حمله به غیرنظامیان و حمله به نیروهای امدادرسان به غیرنظامیان در فلسطین، افغانستان، یمن، سوریه و میانمار  اظهار داشت: دور جدید کشتار شهروندان فلسطینی در غزه بویژه کودکان و زنان، در حقیقت ادامه همان شیوه جنایتکارانه ای است که رژیم صهیونیستی در هفت دهه گذشته علیه فلسطینیان بکار گرفته و استمرار این جنایت ها در شرایطی است که این رژیم توسط امریکا از مصونیت کامل در شورای امنیت برخوردار است.

خوشرو همچنین به تجاوز نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی به یمن و کشتار هزاران غیرنظامی یمنی بویژه کودکان و زنان اشاره کرد و گفت: عربستان در این حملات علاوه بر کشتار مردم بی گناه، زیرساخت های این کشور از جمله بیمارستان ها، مدارس، مراکز تولید مواد غذایی  را عامدانه هدف قرار می دهد. عربستان با محاصره کامل یمن، دسترسی بشردوستانه به مردم یمن را بلوکه کرده  و وضعیت در یمن را به فاجعه بار ترین وضعیت انسانی دهه های اخیر تبدیل کرده است.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل افزود: این تجاوزات و جنایت ها در انظار سازمان ملل و شورای امنیت اتفاق می افتد و بدتر اینکه این جنگ غیرانسانی از حمایت کامل نظامی، آموزشی و لجستیکی امریکا برخوردار است.

خوشرو تاکید کرد: رژیم اسراییل و رژیم عربستان در شرایطی به حملات خود علیه غیرنظامیان ادامه می دهند که به حمایت امریکا بعنوان عضو دائم شورای امنیت پشت گرم هستند که برای آنها مصونیت فراهم می کند.

وی در پایان با اشاره به آلام غیرنظامیان در مناقشات مسلحانه گفت که هیچ کس در جنگ برنده نمی شود و جامعه بین المللی باید بخاطر جلوگیری از این آلام به مناقشات موجود پایان دهد و مانع بروز مناقشات جدیدی شود که قربانیان آن غیرنظامیان هستند.


٠٠:٠٧ - 1397/03/02    /    شماره : ٥١٦٠٢١    /    تعداد نمایش : ٤٨خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو