معرفی سفیر یا نمایندگی

اطلاعیه ها
گالری تصاویر
پيوند هاي مهم
 
 
اداره كل ارزيابي و نظارت وزارت امور خارجه

امروز: شنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٧ |
غلامعلی خوشرو نماینده ایران در سازمان ملل در یادداشتی در روزنامه گاردین نوشت: خروج دولت ترامپ از برجام یک فاجعه برای دیپلماسی چند جانبه بوده و زخم عمیقی بر اعتبار ابتکارات دیپلماتیک مشابه در آینده خواهد بود.متن کامل یادداشت غلامعلی خوشرو در روزنامه گاردین به شرح زیر است:
سفیر و معاون نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، در سخنرانی خود در نشست امروز شورای امنیت در مورد خاورمیانه، علت اصلی بحران خاورمیانه را اشغال فلسطین دانست. اسحاق آل حبیب افزود: طی هفت دهه گذشته رژیم اسرائیل به خاطر اطمینان خاطر از حمایت‌های بیدریغ آمریکا و عدم ‌تحرک شورای امنیت که منجر به گستاخ تر شدن آن گردیده، به اشغالگری، اقدامات وحشیانه و سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود ادامه داده است.
براساس پیشنهاد ارائه شده از سوی جمهوری اسلامی ایران، اولین نشست عالی رتبه مقابله با ریزگردها با هدف ارائه راهکارهای عملی برای مقابله با این معضل جهانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. سید علی محمد موسوی مدیر کل امور بین المللی محیط زیست وزارت امور خارجه که به نمایندگی از کشورمان در این نشست عالیرتبه شرکت نموده است، در سخنرانی خود به آسیب های مستقیم ریزگردها بر ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی بخش عظیمی از کشورمان تاکید نمود. موسوی با بیان اینکه مساله ریزگردها یک موضوع فرامرزی است و بخش عمده ای از آن از کشورهای همسایه وارد جمهوری اسلامی ایران می گردد، اقدامات صورت گرفته از سوی کشورمان را در سطح منطقه ای و بین المللی به ویژه برگزاری کنفرانس بین المللی تهران برای مقابله با ریزگردها در تیرماه 1396 بر شمرد
آقای غلامعلی خوشرو که در نشست امروز شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت کودکان در مخاصمات مسلحانه سخنرانی می‌کرد گفت: در حالی که رژیم اسرائیل کماکان به کشتار کودکان فلسطینی ادامه می‌دهد متأسفانه گزارش دبیرکل هنوز این رژیم را در فهرست ناقضان اصلی حقوق کودکان در مخاصمات مسلحانه قرار نداده است. وی با اشاره به جنایت جنگی ماه‌های اخیر این رژیم علیه کودکان فلسطینی شرکت کننده در تظاهرات مسالمت‌آمیز در غزه گفت: رژیم اسرائیل در ردیف اول کودک‌کش‌ های دنیا است و باید سال آینده دبیرکل آن را در صدر فهرست ذیربط گزارش خود قرار دهد
سفیر و نماینده دائم کشومان در جلسه مجمع عمومی با موضوع مسئولیت حمایت از مردم در مقابل نسل کشی، جنایت جنگی ، پاکسازی نژادی و جنایت علیه بشریت سخنرانی کرد . غلامعلی خوشرو گفت جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که جامعه جهانی باید نسبت به ارتکاب جنایات خطیر بین المللی هوشیار باشد و اجازه ندهد که وحشت کشتار جمعی در آینده تکرار شود. هیچ کس فراموش نمی کند که چگونه عدم اراده سیاسی و اقدام شورای امنیت در مقابله با جنایت نسل کشی و تجاوز در دو دهه گذشته موجب کشتار و بی خانمانی میلیونها نفر شد و به فجایع انسانی در رواندا انجامید.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در نشست عالیرتبه سازمان ملل متحد در زمینه مبارزه با تروریسم و در پنل مربوط به تهدیدات فزاینده تروریست های خارجی سخنرانی کرد. غلامعلی خوشرو گفت که بر اساس گزارشات سازمان ملل متحد بیش از 25 هزار تروریست خارجی از 100 کشور جهان به سوریه رفته اند. این آمار نشان دهنده پدیده ای پیچیده و چند وجهی است که نیازمند توجه فوری جامعه بین المللی است . در جهانی که مرز نمی شناسد تمام بخش های آن کمابیش با این تهدید مواجه می باشند.
جلسه امروز شورای امنیت تجلی انزوای ایالات متحده در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بود و بار دیگر حمایت قوی جامعه بین المللی از چندجانبه گرایی و دیپلماسی در مقابل یکجانبه گرایی و فشار را به نمایش گذاشت. برخلاف جمهوری اسلامی ایران که به انجام تعهدات خود درچارچوب برجام همواره پایبند بوده و این پایبندی به صورت مکرر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است، ایالات متحده از روز اجرای برجام و به ویژه در دوره ریاست جمهوری ترامپ، از عمل به تعهداتش سرباز زده است.
غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در نشست عادی سه ماهانه شورای امنیت با عنوان وضعیت در افغانستان گفت که متاسفانه برقراری امنیت همچنان بزرگترین چالش دولت وحدت ملی افغانستان به شمار می رود و دولت افغانستان برای حفظ امنیت نیازمند حمایت جامعه بین المللی است تا بتواند صلح و امنیت را نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه تقویت کند.
اسحق آل حبیب سفیر و معاون نمایندگی دائم کشورمان نزد سازمان ملل متحد در جلسه مجمع عمومی پیرامون استراتژی جهانی سازمان ملل متحد در مبارزه با تروریسم سخنرانی کرد . آل حبیب گفت که قطعنامه استراتژی ملل متحد در مبارزه با تروریسم دارای ابعاد مثبتی است که از آن جمله می توان به شرایط و علل ایجاد تروریسم و افراط گرایی خشونت گرا از قبیل اشغالگری خارجی اشاره کرد. همچنین استراتژی بر لزوم استقرار حاکمیت قانون در سطح بین المللی تصریح می کند و نقض حقوق بین الملل به هنگام مبارزه با تروریسم را موجد خشونت های بیشتر می داند.
دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از سفری دو روزه به مسکو و بروکسل به منظور گفتگو و تبادل نظر در خصوص آخرین تحولات مربوط به اجرای برجام، دقایقی پیش به تهران بازگشت.
سخنگوی وزارت امور خارجه با ابراز تاسف از وقوع سیل بر اثر باران های موسمی در هند که صدها کشته و مفقود برجای گذاشت، با دولت و مردم هند و خانواده های مصیبت زده ابراز همدردی کرد.
بهرام قاسمی در پیامی درگذشت استاد عزت الله انتظامی هنرمندافتخار آفرين و پر آوازه تئاتر و سینمای ایران را تسليت گفت.
خبر درگذشت هنرمند پیشکسوت و محبوب مرحوم استاد عزت الله انتظامی موجب تاثر گردید.
سفارت جمهوری اسلامی ايران در تفليس مراتب اعتراض شديد خود را به وزارت امور خارجه گرجستان و پليس امنيت فرودگاه تفلیس اعلام كرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن محکومیت حمله انتحاری عصر چهارشنبه در غرب کابل با دولت، ملت و بازماندگان قربانیان این جنایت تروریستی که دهها کشته و مجروح برجای گذاشت ابراز همدردی کرد.
مواضع، مصاحبه ها و موشن گرافی ادرخصوص کنوانسیون و رژیم حقوقی دریای خزر
دکتر ظریف در این دیدار با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه این توفیق و سعادت را دارد که ۴۰ در صد از کارکنان آن از ایثارگران هستند افزود: در میان کارکنان و مدیران ما، هم زندانیان قبل از انقلاب و هم آزادگان سرفراز جنگ تحمیلی و هم اسیرانی كه بدست ضد انقلاب به اسارت گرفته شده بودند حضور دارند.
سخنگوی وزارت خارجه: هیچ حق و حقوقی از ایران در کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر سلب نشده است.
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو