معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : حمله به مراکز و کارکنان درمانی در منازعات مسلحانه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : حمله به مراکز و کارکنان درمانی در منازعات مسلحانه

پنجشنبه 4 خرداد 1396- غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم ایران کشورمان نزد سازمان ملل متحد در بحث عمومی شورای امنیت با عنوان : حمله به مراکز و کارکنان درمانی در منازعات مسلحانه شرکت و سخنرانی کرد.

این بحث عمومی به ابتکار عمل اروگوِئه که ریاست شورای امنیت را بر عهده دارد برگزار شد و علاوه بر دبیر کل سازمان ملل متحد نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ و دیده بان حقوق بشر در آن شرکت داشتند.

متاسفانه حمله به مراکز درمانی و کارکنان آن بصورت یکی از مصایب زمانه ما درآمده است. هر چند شورای امنیت قطعنامه 2286 را با هدف جلوگیری از این حملات یک سال پیش به تصویب رساند اما واقعیت این است که این حملات نه تنها متوقف نشده که افزایش نیز یافته است بصورتی که جهان در سال 2016 شاهد اینگونه حملات در 23 کشور بود. شدت و تعداد این حملات در خاورمیانه بیش از هر منطقه دیگر بوده است. 

ایران حملات به مراکز درمانی و کارکنان را در همه جا و بویژه در فلسطین ؛ افغانستان؛ یمن و سوریه محکوم می کند.

حمله به مراکز درمانی توسط نیروی نظامی کشورهایی که از بمب های به اصطلاح هوشمند و فن آوری جدید استفاده می کنند افزایش نشان می دهد و حمله کنندگان هر بار این حملات را با "اشتباه در عملیات نظامی "  توجیه می کنند . فراوانی این موارد پذیرش آنها تحت عنوان  اشتباه را دشوار می کند.  

حمله به بیمارستان پزشکان بدون مرز در سال 2015 در قندوز افغانستان بعنوان اشتباه قلمداد شد و پس از آن نیز هیچیک از نظامیان مربوطه مجازات نشدند.

بر اساس گزارش جمعیت هلال احمر فلسطین تنها در سال 2016 ؛ رژیم اسرائیل بیش از 416 به مراکز درمانی ؛ کارکنان و یا تجهیزات درمانی حمله کرده است و این علاوه بر ادامه محاصره غیر قانونی مردم فلسطین توسط این رژیم است که برای بیش از یک دهه ادامه یافته است و مانع از دسترسی فلسطینیان به حقوق اولیه بشری خود از جمله حق دسترسی به خدمات درمانی شده است.

در جریان تهاجم ائتلاف به رهبری سعودی به یمن که جنایات جنگی رخ داده است و زیرساختهای این کشور از جمله مراکز درمانی را به نابودی کشانده است . این تهاجم بیش از دو سال است زیرنگاه شورای امنیت ادامه دارد . مهم تر آنکه امریکا بصورتی فزاینده از این عملیات حمایت فزاینده نظامی؛ پشتیبانی و آموزشی بعمل می آورد.    ٠٦:٥٢ - 1396/03/05    /    شماره : ٤٥٦٨٢٣    /    تعداد نمایش : ٤٤٠خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو