معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > تصویب معاهده جدید ممنوعیت سلاح های هسته ای در نیویورک


  چاپ        ارسال به دوست

تصویب معاهده جدید ممنوعیت سلاح های هسته ای در نیویورک

روز جمعه 16 تیرماه 1396 نمایندگان کشورهای مخالف سلاح هسته ای پس از سه هفته نشست و مذاکره فشرده در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، متن معاهده بین المللی جدیدی را تدوین و تصویب کردند که می گوید ساخت، آزمایش، تولید، اکتساب، تملک، انباشت، انتقال، استفاده و تهدید به استفاده از سلاح هسته ای تحت هر شرایطی ممنوع است. طبق این معاهده کشوری که دارنده سلاح هسته ای است و به عضویت این معاهده در می آید باید زرادخانه هسته ای و تمامی تاسیسات مرتبط با آن را طی یک  مهلت زمانی مشخص منهدم کند.


هدف اصلی معاهده ممنوعیت سلاح هسته ای ایجاد هنجار حقوقی برای بدنام کردن دارندگان سلاح هسته ای و ایجاد فشار سیاسی برای اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای است. مذاکره و تدوین این معاهده بیانگر نارضایتی عمیق و گسترده کشورهای غیر هسته ای عضو ان پی تی از وضعیت تبعیض آمیز حاکم در ان پی تی به ویژه عدم اجرای تعهدات خلع سلاح هسته ای است.


کشورهای دارنده سلاح هسته ای عضو ان پی تی که داشتن سلاح هسته ای و استفاده یا تهدید به استفاده از آن را حق قانونی خود می دانند با هر گونه تلاش و حرکتی برای ممنوعیت عام و غیر تبعیض آمیز سلاح هسته ای یا خلع سلاح هسته ای مخالف هستند و به همین دلیل این دسته از کشورها حضور در این مذاکرات را تحریم کردند. اکثر دول عضو ناتو و دیگر کشورهایی که تحت چتر هسته ای آمریکا هستند به خاطر فشار و دستور آمریکا، در این مذاکرات غایب بودند.


تصویب این معاهده جدید تحول بین المللی بسیار مهمی محسوب می شود زیرا این معاهده نتیجه فرایندی است که طی آن اکثریت کشورهای غیر هسته ای تصمیم گرفته اند به سازوکار و دستورکاری که قدرت های بزرگ هسته ای طی نیم قرن اخیر با هدف حفظ منافع و تسلیحات هسته ای شان در سطح بین المللی تعریف و پیاده کرده بودند، نه بگویند و هنجار سازی در مورد ممنوعیت داشتن سلاح هسته ای و استفاده از چنین تسلیحاتی را خود به دست بگیرند.


قرار است این معاهده در 29 شهریورماه سال جاری برای امضا در نیویورک مفتوح گردد که با آغاز نشست عالی رتبه مجمع عمومی همزمان خواهد بود.


١٧:٣٢ - 1396/04/17    /    شماره : ٤٦٤٩١٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٧خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو