معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی اسحق آل حبیب در نشست ویژه شورای امنیت تحت عنوان: همکاری منطقه‌ای در افغانستان و آسیای مرکزی بعنوان الگوی پیوند میان امنیت و توسعه


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی اسحق آل حبیب در نشست ویژه شورای امنیت تحت عنوان: همکاری منطقه‌ای در افغانستان و آسیای مرکزی بعنوان الگوی پیوند میان امنیت و توسعه

جمعه 29 دی 1396- اسحق آل حبیب، سفیر و معاون نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نشست ویژه شورای امنیت تحت عنوانهمکاری منطقه‌ای در افغانستان و آسیای مرکزی بعنوان الگوی پیوند میان امنیت و توسعه سخنرانی کرد. این نشست ویژه به ابتکار عمل قزاقستان که ریاست شورای امنیت را در ماه ژانویه بر عهده دارد و در سطح وزرا برگزار شد و در آن وزرای امور خارجه قزاقستان، کویت لهستان، روسیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و معاونین وزرای امور خارجه امریکا، انگلیس، هلند و افغانستان شرکت داشتند.

اسحق آل حبیب در سخنرانی خود با تاکید بر رابطه میان امنیت و توسعه گفت که افغانستان پس از  تهاجم امریکا امن تر نشده است. این واقعیتی که تهاجم به افغانستان و اصولا هرگونه تهاجمی به منطقه ما نه تنها باعث بهبود وضعیت امنیت نشده بلکه امنیت را شکننده تر ساخته است.

وی در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد که از نظر جمهوری اسلامی ایران، افغانستان باید به محلی برای همکاری بین المللی و نه رقابت بدل شود و همه کشورهای منطقه و جامعه بین المللی از این فرصت استفاده کنند تا با بهبود همکاریهای اقتصادی خود در زمینه های مختلفی مانند زیر ساخت‌ها، تجارت، سرمایه گذاری و حمل ونقل و ترانزیت صلح و امنیت را در افغانستان تقویت کنند و خود نیز از مزایای آن بهره مند شوند. چرا که صلح، امنیت و توسعه در دنیای امروز را نمی توان به مرزهای یک کشور محدود کرد و تنها در چارچوب‌های منطقه‌ای و همه جانبه بدست می آید.

بعلاوه تقویت همکاریهای اقتصادی با افغانستان به مبارزه بین المللی با تروریزم نیز کمک می کند چرا که زمینه های جذب را برای گروههای تروریستی و افراط گرا ضعیف می کند. .

اسحق آل حبیب در ادامه سخنرانی گفت که جمهوری اسلامی ایران با همین رهیافت طی یک دهه گذشته همواره بر تقویت همکاری با افغانستان بعنوان رهیافتی برای استقرار صلح و امنیت در منطقه تاکید داشته است. ایران طی یک دهه گذشته بیش از ۳۰۰طرح بزرگ و کوچک عمرانی و زیربنایی در افغانستان با مجموع اعتبار حدود ۵۰۰میلیون دلار به اجرا در آورده است که از آن میان می توان به ساخت بندر چابهار با مشارکت هند و افغانستانو نیز راه آهن خاف به  هرات در میان آنها  اشاره کرده. بعلاوه ایران در تربیت نیروی انسانی و انتقال دانش و فن آوری طرحهای زیادی را به اجرا در آورده تا اتباع افغانی را برای بازسازی کشور خود توانمند سازد. انجام این طرحها چشم انداز اقتصادی را در افغانستان دگرگون ساخته و به تقویت ثبات و رونق اقتصادی در این کشور کمک کرده است.

این کمک‌ها علاوه بر این واقعیت است که ایران میزبان میلیونها پناهنده افغانی طی سه دهه گذشته بوده است و مردم ایران بخشی از منابع مالی، خدمات عمومی بویژه در زمینه‌های بهداشت و آموزش خود را در اختیار پناهندگان افغانی قرار دادند.

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان نزد سازمان ملل متحد در پایان سخنرانی خود ضمن حمایت از فعالیت های سازمان ملل متحد در افغانستان بار دیگر بر همبستگی و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مردم و دولت افغانستان و ایجاد صلح، ثبات و شکوفایی اقتصادی در آن کشور تاکید کرد.


٢٣:٣٨ - 1396/10/29    /    شماره : ٤٩٦٧٢٠    /    تعداد نمایش : ٨٤خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو