معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > خوشرو : برجام الگوی موفق دیپلماسی صبورانه بود


  چاپ        ارسال به دوست

خوشرو : برجام الگوی موفق دیپلماسی صبورانه بود

سه شنبه 1 اسفند 1396- سفیر و نماینده دائم کشورمان در اجلاس کمیته منشور ملل متحد به بیان مواضع کشورمان در زمینه موضوعات مرتبط به صلح و امنیت بین المللی و حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات پرداخت . وی گفت که  از زمان تاسیس سازمان ملل متحد همواره موضوع حفظ صلح و امنیت بین المللی و  توسل به زور از نگرانی های اصلی  جامعه بین المللی بوده است و اقدام برخی از کشورها در توسل غیر قانونی به زور یا تهدید به زور، نقض قواعد  آمره بین المللی و منشور ملل متحد بوده و  مشروعیت سازمان ملل را به خطر انداخته است . 

غلامعلی خوشرو در خصوص اعمال تحریم های شورای امنیت گفت که این تحریم ها تنها باید به عنوان آخرین چاره  و در صورت وجود تهدید واقعی به صلح و یا نقض صلح و در صورت وجود شواهد روشن وضع شوند و اعمال آنها نباید بر اساس اطلاعات غلط یا  حدس و گمان باشد. وی تصریح کرد:  آن دسته از  تحریم های شورای امنیت که ناشی از انگیزه یا نفوذ سیاسی برخی از اعضای دائم شورای امنیت باشد غیر قانونی و نامشروع می باشند. همچنین  شورای امنیت به هنگام وضع تحریم های نباید از اختیارات و صلاحیت های در نظر گرفته شده در منشور ملل متحد و یا قواعد حقوق بین الملل تعدی نماید. خوشرو با انتقاد از تحریم های یکجانبه گرایانه ، چنین اقداماتی را به لحاظ اخلاقی غلط و غیر قابل توجیه برشمرد که  به نوبه خود قواعد حقوق بین الملل را به چالش طلبیده و حق توسعه کشورها و قواعد حقوق بشری را نقض کرده است . وی گفت باعث تاسف است که چنین اقدامات غیر قانونی عموما توسط یک دولت آغاز شده است .  ظاهرا این دولت  به اعمال تحریم معتاد شده و تحریم را به عنوان ابزار سیاست خارجی در پیگیری منافع خود محسوب می کند.

 نماینده کشورمان با استقبال از تصمیم کمیته منشور در زمینه بحث و بررسی ابزارهای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات وفق ماده 33 منشور ملل متحد  ، برجام را به عنوان نمونه موفق مذاکراتی ،  معرفی کرد و اضافه کرد  برجام نمونه ای از دیپلماسی صبورانه بود که می تواند الگویی برای مذاکره موفق به شمار رود.  وی شرایط و الزامات  منجر به توافق را احترام متقابل ، موضع مذاکراتی برابر، تمایل طرفین برای نیل به نتیجه ای بر اساس منافع مشترک، کنار گذاشتن اختلافات و تمرکز برای یافتن راهکارهای مورد توافق، معرفی کرد . وی گفت که مهمترین و کلیدی ترین عامل موفقیت در این مذاکره دو ساله آن بود که طرفین هدف مذاکراتی را  به گونه ای تعریف کردند  که  امکان دست یابی به یک توافق عملی بود . با این وجود وی گفت که این توافق برای هیچ یک از طرفین ، توافق ایده آلی نبود. خوشرو همچنین اجرای  با حسن نیت مفاد توافق را از اصول بنیادین حقوق بین الملل برشمرد و تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران در تمام مراحل مذاکرات برجام  و در مرحله اجرای آن حسن نیت خود را نشان داده است. 


٢٠:٤٢ - 1396/12/03    /    شماره : ٥٠١٨٦٠    /    تعداد نمایش : ٥٨خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو