معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > سخنرانی جناب آقای خوشرو در شورای امنیت در خصوص وضعیت در افغانستان


  چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی جناب آقای خوشرو در شورای امنیت در خصوص وضعیت در افغانستان

 

سخنرانی جناب آقای خوشرو

سفیرو نمانده دائم جمهوری اسلامی ایران

در شورای امنیت در خصوص وضعیت در افغانستان

۵/۴/۱۳۹۸

 

          غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران ضمن شرکت در نشست عادی سه ماهانه شورای امنیت با عنوان وضعیت در افغانستان گفت که متاسفانه برقراری امنیت همچنان بزرگترین چالش دولت وحدت ملی افغانستان به شمار می رود و دولت افغانستان برای حفظ امنیت نیازمند حمایت جامعه بین المللی است تا بتواند صلح و امنیت را نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه تقویت کند.

          خوشرو در ادامه گفت که دولت جمهوری اسلامی ایران همواره درحمایت از تقویت صلح و امنیت و توسعه اقتصادی در کشور همسایه خود ثابت قدم بوده است و از هرگونه ابتکار عمل افغانی در این جهت از جمله پروسه کابل حمایت می کند.

          دولت ایران از آتش بس موقت میان دولت و طالبان همزمان با عید سعید فطر استقبال کرد همچنان که از بهبود روابط میان دو همسایه یعنی افغانستان و پاکستان استقبال کرد.

          تروریزم و افراط گرایی نه تنها تهدیدی علیه افغانستان که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت در منطقه هستند. اقدامات ضد تروریستی باید یکی از اولویت های دولت افغانستان باشد در عین حال  ایران اعتقاد دارد که در مبارزه با تروریزم نباید نیروهای داعش و گروههای وابسته به آن را دست کم گرفت.

          ایران تقویت همکاریهای منطقه‌ای را نیز راهی همسو با تقویت صلح و ثبات در افغانستان می داند. خوشرو با اشاره به تشکیل کمیته‌های مشترک میان دو کشور اظهار امیدواری کرد که موافقتنامه جامع همکاریهای میان دو کشور بزودی نهایی و اجرایی شود. وی با اشاره به طرح مهم بندر چابهار گفت که هرگونه تلاش برای اختلال در این طرح کمک به نیروهایی است که خواستار صلح و توسعه افغانستان نیستند و لازم است که جامعه بین المللی  بی قید و شرط از اجرای چنین طرحهای حیاتی حمایت بعمل آورد.


٠٥:٥٠ - 1397/04/06    /    شماره : ٥٢٢٠٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٨خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو