معرفی سفیر یا نمایندگی

اخبار > حمایت عدم تعهد از برجام به مناسبت نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ


  چاپ        ارسال به دوست

حمایت عدم تعهد از برجام به مناسبت نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ

حمایت عدم تعهد از برجام به مناسبت نشست شورای امنیت به ریاست ترامپ

به مناسبت برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در خصوص سلاح های کشتار جمعی که امروز به ریاست ترامپ رئیس جمهور آمریکا برگزار شد، جنبش عدم تعهد مواضع  خود در این زمینه را برای ریاست شورا، رئیس مجمع عمومی و دبیرکل سازمان ملل ارسال و خواستار انتشار آنها به عنوان سند شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل شد.

این مواضع شامل بندی در حمایت از انعقاد برجام بین ایران و پنج بعلاوه یک، محکومیت نوسازی سلاح های هسته ای که از جمله در راهبرد هسته ای آمریکا مورد اشاره قرار گرفته است، و انتقاد از عدم پای بندی کشورهای هسته ای به تعهدات خود در قالب ان پی تی است.

در این سند، 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد، علاوه بر تأکید بر جهانشمولی ان پی تی، خواستار انعقاد کنوانسیون جامع در زمینه سلاح های هسته ای شده اند.

همچنین آنها کسب توانمندی هسته ای توسط اسرائیل را محکوم کرده و با اشاره به تهدید این سلاح ها در منطقه خاورمیانه و فراتر از آن، خواستار پیوستن آن به ان پی تی شده اند.

اعضای عدم تعهد در این راستا به پیشنهاد ایران مبنی بر ایجاد منطقه عاری از سلاح های هسته ای نیز اشاره کرده و خواستار افزایش تلاشها جهت تسریع در تحقق آن گردیده اند.

طبق این سند، با اشاره به اینکه آمریکا طبق کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی موظف بوده کلیه سلاح های شیمیایی خود را حداکثر تا سال 2012 منهدم کند که به این تعهد پای بندی نبوده است، از این کشور خواسته‌اند تا سریعاً باقیمانده سلاح های شیمیایی خود را نابود کند.

جنبش عدم تعهد همچنین خواستار جلوگیری از تولید نوع جدیدی از سلاح های کشتار جمعی و نیز ممانعت از دستیابی تروریست ها به اینگونه سلاح ها شده اند.  


١٧:٠٩ - 1397/07/05    /    شماره : ٥٣٧٣٥١    /    تعداد نمایش : ٥٤خروج
گالری تصاویر |  وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو